• Registration
Енциклопедія українського життя: поема І.П.Котляревского «Енеїда» PDF Друк e-mail
Написав Людмила Сипко   
Субота, 25 листопада 2017, 11:46

«Енциклопедія українського життя»

(до 175-річчя з дня виходу в світ у Харкові

першого повного видання поеми І.П.Котляревского «Енеїда»)

«Енеїда» – перша українська друкована книжка, написана народною мовою, перша національна поема, в якій Котляревський проявив себе глибоким знавцем історичної дійсності свого краю, виступивши водночас із осудом феодально-кріпосницьких порядків.

Восени 1798 р. з Петербурга почала свій славний шлях українська «Енеїда» Івана Котляревського. Говоримо про друкований текст поеми, бо в рукописах вона набула поширення ще раніше.

У роки вчителювання Котляревського (1793–1796) ним було створено 3 частини поеми, і вони швидко розійшлися між людьми. Одним із численних списків «Енеїди» скористався конотопський поміщик Максим Парпура. Правильно оцінивши твір, він видав поему своїм коштом, присвятивши її «Любителям малороссийского слова...». Перший наклад «Енеїди» був невеликим.

Удруге «Енеїду» видано 1808 р. у друкарні петербурзького книгаря Івана Глазунова.

Третє видання з’явилося наступного року «с позволения                          С.-Петербургского цензурного комитета» заходами автора, а коштом земляка і мецената – С. М. Кочубея (разом із ним Котляревський був у Полтавській масонській ложі «Любовь к истине»).

Уривки з п’ятої та шостої частин «Енеїди» друкувалися в журналах ще за життя Котляревського.

1823 р. часопис «Соревнователь просвещения и благотворения» умістив ще один уривок з п’ятої частини поеми, а «Утренняя звезда» – вже 1833 р. – подала уривок з шостої.

Спрагло чекали люди повного видання поеми в шести частинах, проте воно вийшло лише після смерті письменника. «Енеїду» в повному обсязі видав український книгар О.А. Волохінов 29 вересня 1842 р. в Харківській університетській друкарні. Волохінов закупив у Котляревського за договором 1828 р. весь рукопис «Енеїди», заплативши письменникові авторський гонорар – дві тисячі карбованців. (З архівних матеріалів відомо, що петербурзький купець-видавець І.Т. Лисенков листувався з Котляревським ще 1821 р. з приводу видання повного тексту «Енеїди», але, на жаль, справа не була тоді завершена).

Поема Котляревського виявилася тим взірцем, на який рівнялося письменництво пізнішого часу. «Енеїда» навічно ввійшла до золотої скарбниці української літератури. Для скількох письменників вона була поштовхом до написання нових творів! Вона й сьогодні є тією школою, без якої не приходить у письменство жоден прозаїк, поет чи драматург. «Енеїда» є незмінним їх наставником.

У читальному залі бібліотеки представлена книжкова виставка різних видань «Енеїди» «Енциклопедія українського життя», присвячена 175-річчю з дня виходу у світ у Харкові першого повного видання поеми.

Усі книжки, представлені на виставці,– досить індивідуальні, не схожі між собою, чим створюють власне цікавість і загадковість легендарної «Енеїди».

Щиро запрошуємо всіх охочих завітати на виставку.

Останнє оновлення на Вівторок, 06 березня 2018, 13:05
 
Fitness ReLady
Ukrainian English French German Russian
Copyright © 2020. Вище професійне училище №7. Designed by Lehrer

S5 Box

Вхід

Реєстрація

*
*
*
*
*

Fields marked with an asterisk (*) are required.